Rok 2018

29.12.2017-2.1.2018 – Silvester na hrade

Posledná a zároveň prvá akcia na našom hrade – posledná roku 2017 a prvá 2018 – tak by sa dala nazvať silvestrovská pohoda na zasneženom a zamrznutom hrade, ktorú spolu prežilo 6 dobrých ľudí v pohodlí novo opravenej pivničky pod hradnou sýpkou. Čo sa tam dialo, ponechám na fantázii, prezradím len, že sa tam objavil Pikačú miesto bielych myšiek, že sa všetkým páčilo a že sa tam nakoniec podarilo dôjsť aj vojvodovi Bacilovi s princeznami. Viac prezradia hádam obrázky. Nech tak ako rok začal, pohodovo bude aj pokračovať…


20.3.2018 – Filmovanie na hrade

V jeden krásny deň sme si vyšli na hrad spolu so starostom z Vrbovku a filmármi zo Slovenskej televízie, aby sme nakrútili krátku reportáž o obci a hrade. Neodradil nás ani poletujúci sneh a jemne nepríjemný chlad. Aspoň sme boli na hrade sami a nik nás nerušil. hrad sa predviedol v úchvatnej kráse a verím, že s tou reportážou ľudí zaujmeme. Po veľkej noci by to mali vysielať v relácii Ahoj Slovensko.


11.-13.5.2018 – Jarná brigáda

Tak ako každú jar, zvolali sme jarnú brigádu, na ktorej organizácii sa spolupodieľali aj naši kamaráti trampi. Poschodili sme sa v hojnom počte dolu v doline, kde pri ohni hlboko do noci znel spev a zvuk gitary. V sobotné ráno sa prácechtivý ľud pobral do hradu, kde porobilo sa kopa práce – vykosili sa nádvoria, rozobralo, prenieslo a uložilo sa lešenie, aby bolo nachystané na stavbu v západnej veži. Pred ňou sa zakryla doskami hlboká diera, vedúca do podzemia, aby nám tam niekto nespadol. Uložila sa tiež rozpadnutá skládka kameňa a kopa inej práce. No a na záver si zas všetci užili kopu zábavy aby sa v pokoji zas rozišli domov a mali na čo spomínať.


01.-03.6.2018 – júnový workšop

Hneď skraja júnového mesiaca konala sa brigáda, ktorá bola zameraná na prípravu západnej veže na jej záchranu. Vyčistili sa trámové kapsy od sutiny, zaškrabalo murivo a trochu upravila sutina pri murive tak, aby sa zachytilo zdravé murivo. Tu odhalili sme, že v juhovýchodnom rohu veže piecka stála a odťah komína v murive je. Tak zdokumentovali sme stav a trochu náročnejšie obnovovanie nás čaká. No nie je to nič, čo nezvládli by sme. Tak isto v tento čas začal sa polročný pobyt 8 ľudí na hrade, ktorý v rámci projektu Obnov si svoj dom pracovať budú dennodenne na záchrane hradu – za pár dní veru už aj výsledky majú, kus hradby zaplátali a tiež interiérovú priečku v sypárni domurovali. Veru máme sa ešte na čo tešiť…


Jún-Júl na hrade

Práce sa nám pomaly rozbehli a tak môžeme do kamennej platne histórie vytesať, že podarilo sa urobiť kusisko roboty, kde sa obnovilo 8m muriva, domurovala sa priečka v sýpke, spevnil kus iného múru a popri tom sa pracovalo aj na západnej veži, kde sa doplnili kaverny a škáry od spodku po trámové kapsy. S vypätím síl sa doviezlo na hrad množstvo reziva, potrebného na zhotovenie stropu, ktorý bude slúžiť aj ako strecha. Taktiež prebehla jedna brigáda v spolupráci s herpetológmi zameraná na manažment ochrany plazov – v rámci nej sa vyčistilo podhradie od náletov a vytvorili vhodné úkryty a liahniská pre plazy. Spomenúť tiež musíme dve skupiny belgických skautov, čo nám boli pomôcť na hrade – pomohli s dopravou materiálu, s budovaním chlebovej piecky a zhotovením nových lavičiek na nádvorí. O údržbu hradného areálu sa starajú zapožičané kozičky, ktoré si veru radi pochutnajú na hradných bylinkách.


August – september na hrade

Počas medzinárodného tábora sa pracoval v plnom prúde na rôznych miestach hradu – jedna skupina upravovala chodníky, druhá zas začisťovala a murovala kaverny v západnom opevnení a popri tom sa opracovávali stropné trámy, ktoré sa napokon ručne vynosili do horného hradu a osadili na svoje miesto. Tak sa začala pekne črtať silueta pultového zastrešenia západnej veže. Keď trochu preschnú dosky na záklop strechy, položia sa aj tie. Medzitým bolo treba ešte domurovať murivo medzi stropnicami. Nakoniec dosky vďaka teplému počasiu pekne uschli a po natretí sa položili na miesto, čím sa vytvorila veľká plochá strecha vo veži. Hneď sa začalo s obnovou parapiet okien, aby nám náhodou niekto z  veže nevypadol a doplnila sa malta v niektorých prasklinách muriva. Nakoniec sa položila strešná PVC fólia a dažďové odkvapy, nech konečne ide voda mimo objekt. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli pri realizácii projektu záchrany západnej veže! Ďakujeme!


Október – november na hrade a Peťova svadba

Nádherné babie leto nám dovolilo potiahnuť murovaciu sezónu až do októbra, kedy sme pracovali na dopĺňaní malty a vypadaných kameňov v hradnom opevnení a ešte sa podarilo zhotoviť pred zimou jednoduchú provizórnu strechu nad klenbou v šiestej bašte, aby nenamokla zbytočne cez zimu pred jej opravou. Urobili sa tiež jednoduché schody do suterénu 3. brány, aby sa tam návštevníci pohodlne dostali a počas jesennej brigády sa očistil hrad od náletov – zamerali sme sa hlavne na okolie 6. bašty kvôli jej zameraniu a recyklovali sa dubové trámy zo starého mostu, aby bol materiál na trváce drevené konštrukcie. Udiala sa tiež radostná udalosť v našich radoch – Peťo sa rozhodol zavesiť na klinec svoju slobodu a vstúpil do stavu manželského, boli sme pri tom a popriali mu veľa šťastia.