Rok 2018

29.12.2017-2.1.2018 – Silvester na hrade

Posledná a zároveň prvá akcia na našom hrade – posledná roku 2017 a prvá 2018 – tak by sa dala nazvať silvestrovská pohoda na zasneženom a zamrznutom hrade, ktorú spolu prežilo 6 dobrých ľudí v pohodlí novo opravenej pivničky pod hradnou sýpkou. Čo sa tam dialo, ponechám na fantázii, prezradím len, že sa tam objavil Pikačú miesto bielych myšiek, že sa všetkým páčilo a že sa tam nakoniec podarilo dôjsť aj vojvodovi Bacilovi s princeznami. Viac prezradia hádam obrázky. Nech tak ako rok začal, pohodovo bude aj pokračovať…

 

20.3.2018 – Filmovanie na hrade

V jeden krásny deň sme si vyšli na hrad spolu so starostom z Vrbovku a filmármi zo Slovenskej televízie, aby sme nakrútili krátku reportáž o obci a hrade. Neodradil nás ani poletujúci sneh a jemne nepríjemný chlad. Aspoň sme boli na hrade sami a nik nás nerušil. hrad sa predviedol v úchvatnej kráse a verím, že s tou reportážou ľudí zaujmeme. Po veľkej noci by to mali vysielať v relácii Ahoj Slovensko.

11.-13.5.2018 – Jarná brigáda

Tak ako každú jar, zvolali sme jarnú brigádu, na ktorej organizácii sa spolupodieľali aj naši kamaráti trampi. Poschodili sme sa v hojnom počte dolu v doline, kde pri ohni hlboko do noci znel spev a zvuk gitary. V sobotné ráno sa prácechtivý ľud pobral do hradu, kde porobilo sa kopa práce – vykosili sa nádvoria, rozobralo, prenieslo a uložilo sa lešenie, aby bolo nachystané na stavbu v západnej veži. Pred ňou sa zakryla doskami hlboká diera, vedúca do podzemia, aby nám tam niekto nespadol. Uložila sa tiež rozpadnutá skládka kameňa a kopa inej práce. No a na záver si zas všetci užili kopu zábavy aby sa v pokoji zas rozišli domov a mali na čo spomínať.

01.-03.6.2018 – júnový workšop

Hneď skraja júnového mesiaca konala sa brigáda, ktorá bola zameraná na prípravu západnej veže na jej záchranu. Vyčistili sa trámové kapsy od sutiny, zaškrabalo murivo a trochu upravila sutina pri murive tak, aby sa zachytilo zdravé murivo. Tu odhalili sme, že v juhovýchodnom rohu veže piecka stála a odťah komína v murive je. Tak zdokumentovali sme stav a trochu náročnejšie obnovovanie nás čaká. No nie je to nič, čo nezvládli by sme. Tak isto v tento čas začal sa polročný pobyt 8 ľudí na hrade, ktorý v rámci projektu Obnov si svoj dom pracovať budú dennodenne na záchrane hradu – za pár dní veru už aj výsledky majú, kus hradby zaplátali a tiež interiérovú priečku v sypárni domurovali. Veru máme sa ešte na čo tešiť…

Jún-Júl na hrade

Práce sa nám pomaly rozbehli a tak môžeme do kamennej platne histórie vytesať, že podarilo sa urobiť kusisko roboty, kde sa obnovilo 8m muriva, domurovala sa priečka v sýpke, spevnil kus iného múru a popri tom sa pracovalo aj na západnej veži, kde sa doplnili kaverny a škáry od spodku po trámové kapsy. S vypätím síl sa doviezlo na hrad množstvo reziva, potrebného na zhotovenie stropu, ktorý bude slúžiť aj ako strecha. Taktiež prebehla jedna brigáda v spolupráci s herpetológmi zameraná na manažment ochrany plazov – v rámci nej sa vyčistilo podhradie od náletov a vytvorili vhodné úkryty a liahniská pre plazy. Spomenúť tiež musíme dve skupiny belgických skautov, čo nám boli pomôcť na hrade – pomohli s dopravou materiálu, s budovaním chlebovej piecky a zhotovením nových lavičiek na nádvorí. O údržbu hradného areálu sa starajú zapožičané kozičky, ktoré si veru radi pochutnajú na hradných bylinkách.