Kalendár akcií

Termíny brigád:

19.-21.4.2019 – Brigáda zameraná na jarné práce – zber kameňa a jeho chystanie na murovanie.

1.-5.5.2019 – tradičná jarná brigáda s trampami, zameraná na odstraňovanie náletov z hradu, upratovanie, prenášanie a stavbu lešenia a pod.

8.-12.5.2019– čistenie podhradia od náletov, vytváranie úkrytov a liahnísk pre ne, aby sa mali naše plazy dobre, príprava portálu 3. brány na obnovu.

1.-2.6.2019 Stavba lešenia a murovanie klenby pivnice 3. brány a iné práce.

14.-16.6.2019Murovanie kamenného základu v interiéri pivnice a ak stihneme, urobí sa aj debnenie na klenbu..

5.-6.7.2019– Murovanie kamenného základu v interiéri pivnice a klenbičky nad strieľňou,

19.7.2019– čistenie podhradia od náletových krovín, budovanie úkrytov pre plazy.

20.7.-2.8.2019– dvojtýždňový tábor kedy sa bude robiť odlievanie portálu z umelého kameňa v 3. bráne.

9.-11.8.2019– odlievanie kamenných kvádrov portálu v 3. bráne a chystanie debnenia klenby.

16.-18.8.2019– odlievanie klenbového kvádra malej bránky portálu a zároveň sa koná výstup na hrad organizovaný obcou.

30.8.-1.9.2019– pokračovanie v obnove južného portálu tretej brány.

6.-8.9.2019– pokračovanie v obnove južného portálu tretej brány. Mal by sa odlievať kváder na východnej strane portálu

13.-15.9.2019– obnova portálu v 3. bráne.

27.-29.9.2019 – dokončovacie práce na obnove južného portálu tretej brány

11.-13.10.2019– čistenie hradu od náletovej vegetácie.

18.-20.10.2019– zúčastníme sa medzinárodnej konferencie v Turnove v Čechách s príspevkom o obnove portálu v tretej bráne.

Ostatné akcie ešte budú závisieť od vývoja situácie a množstva záujemcov. V každom prípade bude dobré si telefonicky overiť každú akciu u Bacila. Budeme sa tiež snažiť, všetkých čo poslali kontakt, doručovať cca 2 týždne pre akciami pozvánku e-mailom.


Tento kalendár je priebežne upravovaný a dopĺňaný. Preto, ak máte záujem o konkrétnu akciu, kontaktujte na jej potvrdenie nášho člena: Albert Loydl – Bacil – č.tel. 0903 011 171.

!!!Brigády sa konajú len vtedy, ak sa nazbierajú minimálne 3 záujemcovia!!!

Preto je dôležité, aby Ste si po prihlásení, overili dva dni vopred, či sa akcia koná. Inak sa môže stať, že budete nemilo prekvapení.

Ešte jedno upozornenie: Keď už sme na hrade, nevolajte – zväčša aj tak mám vypnutý mobil…signál je tam slabý a hlavne niet tam kde nabíjať baterku. Raz, dva krát denne zbieram SMS-ky.

Organizačné pokyny:

Zraz na brigády je zväčša v piatok podvečer priamo pod vstupnou bránou (pokiaľ nie je výslovne uvedené inak – občas sobota ráno).
Z Krupiny chodia autobusy do Čabradského Vrbovka (autobus s ceduľou Drieňovo), kde vo Vrbovku treba vystúpiť.

Ako sa dostať k hradu z dediny je uvedené v odkaze „ako na hrad“

Ubytovanie je v základni priamo na hrade v zrekonštruovanej vstupnej bráne, prípadne pri väčšom počte v doline v budove pri kostole. Spí sa v budove bez vykurovania (na povale) s drevenou podlahou. Máme síce pár matracov, ale tie dostanú najšikovnejší, takže dobrý spacák, karimatka a oblečenie sú nevyhnutnosťou. Pitnú vodu berieme z neďalekého prameňa, podľa rozboru je naozaj veľmi kvalitná.
Varíme si na ohni vonku (prípadne na varičoch, ak niekto má), takže nejaká tá nádoba na varenie sa každému zíde – pokiaľ teda nechce jesť len suchú stravu. Treba rátať so zásobou potravín, lebo do dediny je to ďaleko a chlieb vozia len v pondelok, stredu a piatok, takže nemusíte ho tam dostať.
Keďže pri práci sa dá pekne zababrať, nejaké to pracovné oblečenie na škodu nie je. Náradie už sme si dáke nahonobili, ale pokiaľ máte doma mačetu a vezmete ju, nebude to od veci .
Bolo by dobré mať zo sebou aj dáke svietidlo, či už baterku, alebo sviečky, pretože sme bez elektriny a v noci tam býva slušná tma. Až taká, že v nej nič nevidno…a máme tam pár studní v doline, tak pokiaľ nie ste vyznávačmi nečakaného kúpania, radšej si svieťte pod nohy.

Pokiaľ bežne chodíte do prírody, tak viete čo so sebou. Je to malá divočina, ukrytá medzi poľami, takže dokáže prekvapiť všelijakými prekážkami. Dobrá a spoľahlivá obuv, dačo do dažďa, chladu, tepla sú jednoducho nevyhnutnosť.

Odmenou za menšie nepohodlie sú neuveriteľné zážitky z divokej prírody, dediny duchov, bohatej histórie a neopakovateľného „genius loci“, romantické večery na hrade, spev vtákov, kontakt s prírodou a jej obyvateľmi, dobrá a veselá partia ľudí, kde pravda a dobroprajnosť sú základom.