Kalendár akcií

Termíny brigád:

18.3.2023 – zúčastníme sa chôdze združenia Zachráňme hrady na Sklabini

1.4.2023 – Čistenie podhradia a toku riečka Litava od odpadkov.

7.-10.4.2023 – prídu na hrad pracovať priatelia z Uhrovca, ktorí obnovia okenný záklenok vo východnom paláci.

22.4.2023 – Tradičná jarná brigáda s trampami – kosenie hradu a podhradia, prerábka nádrží na vodu, murovanie a kopa inej práce.

6.-7.5.2023 – menšia brigáda, počas ktorej sa opraví strieška nad interiérovou priečkou v sýpke a zahasí vápno na murovanie.

13.-14.5.2023 – menšia brigáda, zameraná na kosenie, hasenie vápna a drobné opravy muriva.

3.6.2023 – Ďalšia z plánovaných brigád, kedy sa bude pracovať na záchrane hradu. Rozsah prác záleží od množstva zapojených ľudí. malo by sa murovať murivo nad južným portálom 3. brány a ak stihneme, tak možno odlejeme aj jeden kváder portálu na bráne druhej.

9.-11.6.2023 – dovoz lešenia, jeho prekladanie a uloženie, murovanie a drobné opravy muriva.

23.-25.6.2023 – v piatok sa kosí podhradie spolu s ochranármi, zvyšok víkendu sa bude murovať zárubňa v okne na sýpke a iné drobné opravy muriva.

14.-16.7.2023 – pokračujeme s prácami na oprave hradných objektov.

31.7. – 5.8. 2023 – bude prebiehať archeologický výskum v objekte 3. brány v spolupráci s AÚ SAV a kolegov z Budepešti.

1.- 3. 9. 2023 – pokračovanie v obnove murív hradu

22.- 24. 9. 2023 – pokračovanie v murovaní a obnove murív hradu

13.- 15.10. 2023 – tradičná jesenná brigáda s trampami.

21.10.2023 – jednodňová brigáda zameraná na murovanie koruny sýpky.

11.11.2023 – príprava hradu na zimu, ukladanie materiálu, ak dovolí počasie, tak opravíme krytinu na streche…

Ostatné akcie ešte budú závisieť od vývoja situácie a množstva záujemcov. V každom prípade bude dobré si telefonicky overiť každú akciu u Bacila. Budeme sa tiež snažiť, všetkých čo poslali kontakt, doručovať cca 2 týždne pre akciami pozvánku e-mailom.


Tento kalendár je priebežne upravovaný a dopĺňaný. Preto, ak máte záujem o konkrétnu akciu, kontaktujte na jej potvrdenie nášho člena: Albert Loydl – Bacil – č.tel. 0903 011 171.

!!!Brigády sa konajú len vtedy, ak sa nazbierajú minimálne 3 záujemcovia!!!

Preto je dôležité, aby Ste si po prihlásení, overili dva dni vopred, či sa akcia koná. Inak sa môže stať, že budete nemilo prekvapení.

Ešte jedno upozornenie: Keď už sme na hrade, nevolajte – zväčša aj tak mám vypnutý mobil…signál je tam slabý a hlavne niet tam kde nabíjať baterku. Raz, dva krát denne zbieram SMS-ky.

Organizačné pokyny:

Zraz na brigády je zväčša v piatok podvečer priamo pod vstupnou bránou (pokiaľ nie je výslovne uvedené inak – občas sobota ráno).
Z Krupiny chodia autobusy do Čabradského Vrbovka (autobus s ceduľou Drieňovo), kde vo Vrbovku treba vystúpiť.

Ako sa dostať k hradu z dediny je uvedené v odkaze „ako na hrad“

Ubytovanie je v základni priamo na hrade v zrekonštruovanej vstupnej bráne, prípadne pri väčšom počte v doline v budove pri kostole. Spí sa v budove bez vykurovania (na povale) s drevenou podlahou. Máme síce pár matracov, ale tie dostanú najšikovnejší, takže dobrý spacák, karimatka a oblečenie sú nevyhnutnosťou. Pitnú vodu berieme z neďalekého prameňa, podľa rozboru je naozaj veľmi kvalitná.
Varíme si na ohni vonku (prípadne na varičoch, ak niekto má), takže nejaká tá nádoba na varenie sa každému zíde – pokiaľ teda nechce jesť len suchú stravu. Treba rátať so zásobou potravín, lebo do dediny je to ďaleko a chlieb vozia len v pondelok, stredu a piatok, takže nemusíte ho tam dostať.
Keďže pri práci sa dá pekne zababrať, nejaké to pracovné oblečenie na škodu nie je. Náradie už sme si dáke nahonobili, ale pokiaľ máte doma mačetu a vezmete ju, nebude to od veci .
Bolo by dobré mať zo sebou aj dáke svietidlo, či už baterku, alebo sviečky, pretože sme bez elektriny a v noci tam býva slušná tma. Až taká, že v nej nič nevidno…a máme tam pár studní v doline, tak pokiaľ nie ste vyznávačmi nečakaného kúpania, radšej si svieťte pod nohy.

Pokiaľ bežne chodíte do prírody, tak viete čo so sebou. Je to malá divočina, ukrytá medzi poľami, takže dokáže prekvapiť všelijakými prekážkami. Dobrá a spoľahlivá obuv, dačo do dažďa, chladu, tepla sú jednoducho nevyhnutnosť.

Odmenou za menšie nepohodlie sú neuveriteľné zážitky z divokej prírody, dediny duchov, bohatej histórie a neopakovateľného „genius loci“, romantické večery na hrade, spev vtákov, kontakt s prírodou a jej obyvateľmi, dobrá a veselá partia ľudí, kde pravda a dobroprajnosť sú základom.