Kalendár akcií

Termíny brigád:

11.2.2018 – každoročný snem združenia, ktorý sa konal vo Zvolene.

14.-2. 2018 – sme sa zúčastnili konferencie vo dvorane Ministerstva kultúra SR.

30.3 – 2.4. 2018- bola vykonaná veľkonočná brigádička na hrade.

13.-14. 4. 2018 boli sme na schôdzi združenia Zachráňme hrady vo Zvolene.

11.-13. 5. 2018– sa konala na hrade brigáda spolu s kamarátmi trampami, ktorá bola zameraná na odstraňovanie náletovej vegetácie, úpravu chodníkov a chystanie lešenia na murovanie.

1.-3.6. 2018 – júnový workšop v rámci projektu zameraného na záchranu západnej veže. Nachystáme lešenie, začistíme murivá a urobí sa ešte kopa inej, rovnako dôležitej práce.

15.-17.6.2018 – júnový workšop v rámci projektu zameraného na záchranu západnej veže.

20.6.2018 – budú na hrade deti z krupinskej školy, ktoré sa zapoja v rámci výletu do záchranných prác.

1.-9. 7. 2018– sa bude konať na hrade brigáda s belgickými skautami.

6.-8.7.2018 – workshop zameraný na záchranu západnej veže a kopu inej práce na hrade.

18.-25. 7. 2018– sa bude konať na hrade brigáda s belgickými skautami.

21.-22.7.2018 – Brigáda na revitalizáciu NPR Čabraď, ktorá sa koná spolu s kamarátmi zo Združenia priateľov herpetofauny.

29.7.-12. 8. 2018– sa bude konať medzinárodný tábor s Inexom.

27.8.-31.8.2018 – archeologický výskum na vybraných miestach hradu

1.9.2018 – tradičný výstup na hrad, ktorý organizuje obec Čabradský Vrbovok

21.-23.9.2018 – brigáda zameraná na zastrešenie západnej veže a murovanie okenných parapetov

28.-30.9.2018 – dokončovanie strechy v západnej veži a úprava okolia

12.-13.10.2018 – budeme murovať malé kaverničky v opevnení a drobné práce, prídu nás pozrieť kamaráti z Hrušovského hradu…

2.-4.11.2018 – jesenná brigáda organizovaná v spolupráci s trampskou osadou Veselý býk

31.12.2018 – prajeme všetko dobré do nového roku!

Ostatné akcie ešte budú závisieť od vývoja situácie a množstva záujemcov. V každom prípade bude dobré si telefonicky overiť každú akciu u Bacila. Budeme sa tiež snažiť, všetkých čo poslali kontakt, doručovať cca 2 týždne pre akciami pozvánku e-mailom.


Tento kalendár je priebežne upravovaný a dopĺňaný. Preto, ak máte záujem o konkrétnu akciu, kontaktujte na jej potvrdenie nášho člena: Albert Loydl – Bacil – č.tel. 0903 011 171.

!!!Brigády sa konajú len vtedy, ak sa nazbierajú minimálne 3 záujemcovia!!!

Preto je dôležité, aby Ste si po prihlásení, overili dva dni vopred, či sa akcia koná. Inak sa môže stať, že budete nemilo prekvapení.

Ešte jedno upozornenie: Keď už sme na hrade, nevolajte – zväčša aj tak mám vypnutý mobil…signál je tam slabý a hlavne niet tam kde nabíjať baterku. Raz, dva krát denne zbieram SMS-ky.

Organizačné pokyny:

Zraz na brigády je zväčša v piatok podvečer priamo pod vstupnou bránou (pokiaľ nie je výslovne uvedené inak – občas sobota ráno).
Z Krupiny chodia autobusy do Čabradského Vrbovka (autobus s ceduľou Drieňovo), kde vo Vrbovku treba vystúpiť.

Ako sa dostať k hradu z dediny je uvedené v odkaze „ako na hrad“

Ubytovanie je v základni priamo na hrade v zrekonštruovanej vstupnej bráne, prípadne pri väčšom počte v doline v budove pri kostole. Spí sa v budove bez vykurovania (na povale) s drevenou podlahou. Máme síce pár matracov, ale tie dostanú najšikovnejší, takže dobrý spacák, karimatka a oblečenie sú nevyhnutnosťou. Pitnú vodu berieme z neďalekého prameňa, podľa rozboru je naozaj veľmi kvalitná.
Varíme si na ohni vonku (prípadne na varičoch, ak niekto má), takže nejaká tá nádoba na varenie sa každému zíde – pokiaľ teda nechce jesť len suchú stravu. Treba rátať so zásobou potravín, lebo do dediny je to ďaleko a chlieb vozia len v pondelok, stredu a piatok, takže nemusíte ho tam dostať.
Keďže pri práci sa dá pekne zababrať, nejaké to pracovné oblečenie na škodu nie je. Náradie už sme si dáke nahonobili, ale pokiaľ máte doma mačetu a vezmete ju, nebude to od veci .
Bolo by dobré mať zo sebou aj dáke svietidlo, či už baterku, alebo sviečky, pretože sme bez elektriny a v noci tam býva slušná tma. Až taká, že v nej nič nevidno…a máme tam pár studní v doline, tak pokiaľ nie ste vyznávačmi nečakaného kúpania, radšej si svieťte pod nohy.

Pokiaľ bežne chodíte do prírody, tak viete čo so sebou. Je to malá divočina, ukrytá medzi poľami, takže dokáže prekvapiť všelijakými prekážkami. Dobrá a spoľahlivá obuv, dačo do dažďa, chladu, tepla sú jednoducho nevyhnutnosť.

Odmenou za menšie nepohodlie sú neuveriteľné zážitky z divokej prírody, dediny duchov, bohatej histórie a neopakovateľného „genius loci“, romantické večery na hrade, spev vtákov, kontakt s prírodou a jej obyvateľmi, dobrá a veselá partia ľudí, kde pravda a dobroprajnosť sú základom.