Kalendár akcií

Termíny brigád:

4.2.2017 – každoročný snem združenia, ktorý sa koná vo Zvolene.

10.-12.3. 2017 – schôdza Zachráňme hrady, ktorá sa konala v Divíne.

18.3. 2017 – prvá prípravná brigáda, otváranie hradnej brány, kontrola hradu a tak.

14.-16.4.2017 – aprílová brigádička zameraná na chystanie sa na sezónu – budeme robiť poriadky, stavať latrínku a lešenie v severnom paláci a podobné príjemné veci. Príďte osláviť sviatky jari na hrad a pritom urobiť niečo užitočné…

28.-30.4.2017 – jarná brigáda (workshop), ktorý organizujeme spolu s kamarátmi trampami.

5.-8.5.2017 – májová brigáda (workšop), zameraná na stavbu lešenia v severnom paláci a murovanie s kameňom. Kto má chuť, nech sa pridá, zaučíme ho do starého remesla. Každá pomoc vítaná!

18.5. – 28.5. 2017 – ďalšia zo série brigád, workšopov, zameraných na záchranu severného paláca a kopu inej práce. Kto priloží ruku k dielu? Tešíme sa na Vás!

19.6. – 21.6. 2017 – prídu dobrovoľníci z Telekomu, aby pomohli pri záchrane nášho hradu. Nachystané je pre nich množstvo práce – bude sa dopravovať piesok, vápno a tehly na hrad, kosiť a aj murovať.

12.7. – 30.7. 2017 – medzinárodný letný tábor so zahraničnými dobrovoľníkmi z Inexu – bude sa pracovať na záchrane a stabilizácii severného paláca, na úpravách chodníkov a tak…

14.8. – 18.8. 2017 – archeologický výskum pod 2. vstupnou bránou, ktorý by nám mal priniesť informácie o tvare a stave jej portálu, aby sme mohli plánovať rekonštrukciu. Vopred sa ospravedlňujeme za možné obmedzenia pre návštevníkov, ktorý budú musieť tade prejsť. Výskum realizuje AÚ SAV v spolupráci s kolegami z Katedry archeológie z Budapešti.

18.8. – 20.8. 2017 pokračovanie v murovaní okien v severnom paláci, tentoraz sa zameriame na klenbu výklenku medzi oknami a prichystáme debnenie na klenbu druhého okna.

14.8. – 18.8. 2017  bude sa pokračovať v záchrane severného paláca. 

8.9. – 10.9. 2017  – dokončovanie murárskych prác na severnom paláci, trochu tam aj poupratujeme a uložíme.

27.10. – 29.10. 2017 – jesenná brigáda zameraná na údržbu areálu, vegetácie a upratovanie pred zimou.

17.11. – 19.11. 2017 – budeme na schôdzi Zachráňme hrady neďaleko hradu Slanec

Ostatné akcie ešte budú závisieť od vývoja situácie a množstva záujemcov. V každom prípade bude dobré si telefonicky overiť každú akciu u Bacila. Budeme sa tiež snažiť, všetkých čo poslali kontakt, doručovať cca 2 týždne pre akciami pozvánku e-mailom.


Tento kalendár je priebežne upravovaný a dopĺňaný. Preto, ak máte záujem o konkrétnu akciu, kontaktujte na jej potvrdenie nášho člena: Albert Loydl – Bacil – č.tel. 0903 011 171.

!!!Brigády sa konajú len vtedy, ak sa nazbierajú minimálne 3 záujemcovia!!!

Preto je dôležité, aby Ste si po prihlásení, overili dva dni vopred, či sa akcia koná. Inak sa môže stať, že budete nemilo prekvapení.

Ešte jedno upozornenie: Keď už sme na hrade, nevolajte – zväčša aj tak mám vypnutý mobil…signál je tam slabý a hlavne niet tam kde nabíjať baterku. Raz, dva krát denne zbieram SMS-ky.

Organizačné pokyny:

Zraz na brigády je zväčša v piatok podvečer priamo pod vstupnou bránou (pokiaľ nie je výslovne uvedené inak – občas sobota ráno).
Z Krupiny chodia autobusy do Čabradského Vrbovka (autobus s ceduľou Drieňovo), kde vo Vrbovku treba vystúpiť.

Ako sa dostať k hradu z dediny je uvedené v odkaze „ako na hrad“

Ubytovanie je v základni priamo na hrade v zrekonštruovanej vstupnej bráne, prípadne pri väčšom počte v doline v budove pri kostole. Spí sa v budove bez vykurovania (na povale) s drevenou podlahou. Máme síce pár matracov, ale tie dostanú najšikovnejší, takže dobrý spacák, karimatka a oblečenie sú nevyhnutnosťou. Pitnú vodu berieme z neďalekého prameňa, podľa rozboru je naozaj veľmi kvalitná.
Varíme si na ohni vonku (prípadne na varičoch, ak niekto má), takže nejaká tá nádoba na varenie sa každému zíde – pokiaľ teda nechce jesť len suchú stravu. Treba rátať so zásobou potravín, lebo do dediny je to ďaleko a chlieb vozia len v pondelok, stredu a piatok, takže nemusíte ho tam dostať.
Keďže pri práci sa dá pekne zababrať, nejaké to pracovné oblečenie na škodu nie je. Náradie už sme si dáke nahonobili, ale pokiaľ máte doma mačetu a vezmete ju, nebude to od veci .
Bolo by dobré mať zo sebou aj dáke svietidlo, či už baterku, alebo sviečky, pretože sme bez elektriny a v noci tam býva slušná tma. Až taká, že v nej nič nevidno…a máme tam pár studní v doline, tak pokiaľ nie ste vyznávačmi nečakaného kúpania, radšej si svieťte pod nohy.

Pokiaľ bežne chodíte do prírody, tak viete čo so sebou. Je to malá divočina, ukrytá medzi poľami, takže dokáže prekvapiť všelijakými prekážkami. Dobrá a spoľahlivá obuv, dačo do dažďa, chladu, tepla sú jednoducho nevyhnutnosť.

Odmenou za menšie nepohodlie sú neuveriteľné zážitky z divokej prírody, dediny duchov, bohatej histórie a neopakovateľného „genius loci“, romantické večery na hrade, spev vtákov, kontakt s prírodou a jej obyvateľmi, dobrá a veselá partia ľudí, kde pravda a dobroprajnosť sú základom.