Rok 2019

12.3.2019 – Filmovanie na hrade

V jeden krásny deň sme si vyšli na hrad spolu s filmármi zo Slovenskej televízie – relácie Televíkend, aby sme nakrútili krátku reportáž o hrade. Hrad nás privítal krásnym počasím, pokojom a prvými rašiacimi kvietkami.

4.-5.5.2019 – Jarná brigáda

V tento termín konala sa tradičná jarná brigáda, ktorú sme organizovali spoločne s kamarátmi trampami, pozliezanými z celého Slovenska. Neodradilo ich ani predpovedané veľmi škaredé počasie – to si našťastie dalo načas, nepokazilo nám prácu  a prišlo až keď všetci odchádzali. Vďaka šikovným ľuďom sa podarilo vynosiť takmer všetok kameň z pivnice pod bránou a nachystať ho na skládku na murovanie. Opravili sa zosypané časti skládky a tiež sa odstraňovala vegetácia, čo nám narástla popri hradbách. Po práci bola zaslúžená zábava a spev v kruhu priateľov..

8.-12.5.2019 – Brigáda zameraná na plazy

Táto brigáda sa konala v spolupráci so Združením priateľov herpetofauny a bola zameraná na čistenie ruín v podhradí, kde sa z nakoseného materiálu vytvárali úkryty a liahniská pre plazy. Zároveň sa za účasti členov CHKO Štiavnicke vrchy likvidovali nájdené invázne rastliny v doline. V týchto brigádach a v spolupráci chceme aj naďalej pokračovať, aby sa udržali vhodné podmienky pre život našich kamarátov plazov.

1.-2.6.2019 – Júnová brigáda 1

Konečne sme dostali na hrad nového pomocníka na dopravu materiálu, nakoľko nám náš verný spoločník Suzuki Vitara doslúžil. Už pri prvej jazde na hrad sme museli využiť všetky možnosti nového tátoša, nakoľko s plne naloženým kufrom vápna sa musel zdolať svah nad cestou, keďže cestu blokoval spadnutý strom a píla sa nachádzala na hrade. Potom sa už len hasilo vápno, kosila polovica hradu a zvyšok osadenstva stavala lešenie v 3. bráne, aby sa pri nasledujúcej brigáde mohlo začať murovať. Brigáda bola veru úspešná a splnili sme všetky predsavzaté ciele.

14.-16.6.2019 – Júnová brigáda 2

Po krátkom oddychu po stavbe lešenia sa partia odvážnych mládencov pustila do rekonštrukcie kamennej plenty v suteréne brány, kde sa domurovalo chýbajúce murivo do výšky nábehu klenby strieľne. Tak isto sa vykosil chodník z východnej strany hradu a porobila kopa inej potrebnej práce.