Rok 2019

12.3.2019 – Filmovanie na hrade

V jeden krásny deň sme si vyšli na hrad spolu s filmármi zo Slovenskej televízie – relácie Televíkend, aby sme nakrútili krátku reportáž o hrade. Hrad nás privítal krásnym počasím, pokojom a prvými rašiacimi kvietkami.


4.-5.5.2019 – Jarná brigáda

V tento termín konala sa tradičná jarná brigáda, ktorú sme organizovali spoločne s kamarátmi trampami, pozliezanými z celého Slovenska. Neodradilo ich ani predpovedané veľmi škaredé počasie – to si našťastie dalo načas, nepokazilo nám prácu  a prišlo až keď všetci odchádzali. Vďaka šikovným ľuďom sa podarilo vynosiť takmer všetok kameň z pivnice pod bránou a nachystať ho na skládku na murovanie. Opravili sa zosypané časti skládky a tiež sa odstraňovala vegetácia, čo nám narástla popri hradbách. Po práci bola zaslúžená zábava a spev v kruhu priateľov..


8.-12.5.2019 – Brigáda zameraná na plazy

Táto brigáda sa konala v spolupráci so Združením priateľov herpetofauny a bola zameraná na čistenie ruín v podhradí, kde sa z nakoseného materiálu vytvárali úkryty a liahniská pre plazy. Zároveň sa za účasti členov CHKO Štiavnicke vrchy likvidovali nájdené invázne rastliny v doline. V týchto brigádach a v spolupráci chceme aj naďalej pokračovať, aby sa udržali vhodné podmienky pre život našich kamarátov plazov.


1.-2.6.2019 – Júnová brigáda 1

Konečne sme dostali na hrad nového pomocníka na dopravu materiálu, nakoľko nám náš verný spoločník Suzuki Vitara doslúžil. Už pri prvej jazde na hrad sme museli využiť všetky možnosti nového tátoša, nakoľko s plne naloženým kufrom vápna sa musel zdolať svah nad cestou, keďže cestu blokoval spadnutý strom a píla sa nachádzala na hrade. Potom sa už len hasilo vápno, kosila polovica hradu a zvyšok osadenstva stavala lešenie v 3. bráne, aby sa pri nasledujúcej brigáde mohlo začať murovať. Brigáda bola veru úspešná a splnili sme všetky predsavzaté ciele.


14.-16.6.2019 – Júnová brigáda 2

Po krátkom oddychu po stavbe lešenia sa partia odvážnych mládencov pustila do rekonštrukcie kamennej plenty v suteréne brány, kde sa domurovalo chýbajúce murivo do výšky nábehu klenby strieľne. Tak isto sa vykosil chodník z východnej strany hradu a porobila kopa inej potrebnej práce.


20.7.-2.8.2019 – Júlová brigáda

Pod hradom nás čakala pekná hromada piesku, ktorý nám pomohli na hrad vyvoziť belgický skauti. Pracovali tak tuho, až sa úplne predrala guma na prívesnom vozíku. Našťastie väčšina piesku už bola na hrade. No a potom sa už len pokosilo nádvorie a popri tom sa zhotovilo debnenie na prvý rad kvádrov v stĺpe medzi malou bráničkou a veľkou bránou. Do neho sa zarobila zmes a kvádre sa odliali. Bola to celkom fuška – dohromady bolo treba zarobiť cca 650kg hmoty. Po zatuhnutí a nabratí odvahy sa debnenie odstránilo a nasledovalo prvé opracovanie….Potom sa následne odlial jeden riadok na východnej strane veľkého portálu a ďalší riadok kvádrov na západnej strane veľkého portálu.


9.8.-11.8.2019  a 16.-18.8.- Augustové brigády

Konečne sa podarilo doviezť na hrad rezivo a tak sa hneď urobila krycia strieška nad pracoviskom a zároveň debnenie pre klenbu malého portálu. Zabralo to dosť času a tak sa odlievanie nechalo na ďalší víkend, aby tam nevznikla špára. Radšej sme začali s úpravou kvádrov, ktoré sa odlievali firmou ešte v 2016 roku, kde firma zabudla urobiť vpadlinu na padací most. Bola to celkom fuška vyrezávať do kvádrov vpadlinu – v polovici jedného kvádra už sme museli meniť diamantový kotúč…

Na ďalší víkend sa konečne odlial klenbový kus nad malou bráničkou. Do nedele vyzrel natoľko, že sa dalo odstrániť debnenie a opracovať povrch. Bránička konečne dostala svoj vzhľad. Ešte treba dorobiť klenbu záklenku v interiéri portálu, ale to až nabudúce. Keď kameň trochu vyzreje, nadmuruje sa ešte lomovým kameňom. Počas brigády sa konal tiež výstup na hrad organizovaný obcou, tak aspoň všetci videli, že sa neflákame a riadne pracujeme, až sa z nás parí…výsledky už hádam aj vidno 🙂


30.8.-1.9.2019, 6.-8.9. a 13.-15.9.- Septembrové brigády

Počas týchto brigád sa urobilo zas kusisko práce – poodlievali sa kvádre na veľkom portáli s následným opracovaním a domurovala tehlová klenba výklenku za portálom bránky pre peších. Ono to znie, že je to málo, ale treba si uvedomiť, že materiál sa ťahá už do poriadnej výšky vo vedierkach a ruky pekne z toho bolia. Potom, keď sa odstráni debnenie, zase berieme do ruky dláta a škrabky a poďme osekávať kváder do finálnej podoby… Všetka česť tým odvážnym dobrovoľníkom, ktorí sa na toto dali. Aj vďaka nim hrad znova o kúsok opeknel!


27.-29.9.2019- Záverečná brigáda projektu

Našťastie nám počasie prialo a tak popri varení guľášu sa stihlo odliať ďalšie kvádre vo východnej strane portálu. Dostali sme sa tak po úroveň zachovaných kvádrov a podopreli ich tam. Keďže doprava a pohyb v tejto výške je dosť náročný, nerobil sa kváder na západnej strane. To však nevadí. Prednosť dostalo to podopretie kvádrov. Zvyšok už počká aj na budúci rok, ak sa k tomu ešte nedostaneme náhodou v októbri. Okrem odliatia sa urobilo aj finálne opracovanie povrchu, aby kváder splynul s ostatnými.


17.11.2019- Dokumentácia historického podzemia

Pol roka chystaná a niekoľko krát odložená akcia, zameraná na prieskum a zdokumentovanie náhodne odkrytého historického podzemia, kde sa ťažila železná ruda. Podľa zistenia asi veľmi chudobnej, takže dielo bolo ponechané a opustené. Rozsahom je chodba malá, no o to fotogenickejšia, s množstvom pekných detailov. Skúsime vymyslieť, ako by sa prípadne dala prezentovať, ale to ešte ukáže čas… Preto si pozrite aspoň nasledujúce fotografie.


30.12.2019-2.1.2020 Rozlúčka so starým rokom a vítanie nového

Na záver roka, zišli sa na hrade skalní priatelia a takto spolu oslávili koniec starého a začiatok nového roku. O pohodlie sa postaral vyhriaty priestor pivničky, ktorý sa využil do posledného centimetra. Ale ako sa hovorí – dobrých ľudí sa všade veľa zmesti… Posledný deň v roku sa ešte na hrad dovalilo 67 turistov z Maďarska a tak tam bolo celkom veselo. Počasie vyšlo krásne, jemne mrzlo ale inak slniečko presvitalo z oblohy.


PF-2020-rondel