Rok 2021

Snem združenia – 28.2.2021

Tohtoročný snem bol trochu iný, ako zvyčajne a to hlavne kvôli prebiehajúcej pandémii a zákazu vychádzania – tak sme sa rozhodli ho organizovať online, virtuálne. V určený čas sme sa takmer všetci pripojili a spojili cez siať a začali preberať všetky dôležité veci. Povedali sme si, čo sa spravilo v minulom roku, čo sa bude ešte len robiť v roku tomto. A podobné veci. Snem sa nám nakoniec trochu pretiahol dlho do noci, keďže tých tém na preberanie bolo veľmi veľa.

Zakrývanie strechy – 11.4.2021

Keď konečne prišlo trochu uvoľnenie z pandémie a mohlo sa cestovať do iných okresov, dohodli sme sa s Ľubom, že konečne dokončíme strechu na tretej bráne, aby nám nezatekala. Tak som naložil do auta krytinu, jednu lavičku a vybral sa na hrad. Cestou som Ľuba vyzdvihol v Žibritove a spolu dorazili na hrad. Hneď sme namontovali na nádvorí lavičku, ktorú behom polhodiny obsadili prví turisti. No a potom sme vyvliekli fóliu na strechu a pribíjali do nemoty. To sa nám aj podarilo a tak si môžme povedať, že jedna časť strechy je v suchu. Pomedzi to sme sa porozprávali s pár ľuďmi a hlavne sa spoznali s o Zuzkou, čo príde stavať infobúdku.

Jarná brigáda s trampami – 1.-2.5.2021

Ugo vymyslel tento termín a hneď aj pozval ľudí – počasie mu napodiv vyšlo v sobotu bol takmer letný deň, len v nedeľu pred obedom sa to zlomilo a začalo pršať a bola zima. Ale to už aj tak všetci išli domov a tak to vôbec nevadilo. Porobilo sa kus dobrej práce – pokosilo, nanosilo drevo, vyzbierali odpadky a kopa inej drobnej práce. Hlavne, že sa všetci mohli zísť pri ohníku a spolu zažiť tú nádhernú atmosféru.

Stavba prístrešku a nasvietený hrad – 7.-9.5.2021

Na nasledujúci víkend bola dohodnutá stavba prístrešku pre informátora. Tak po práci beriem Ondreja zo Zvolena a mierime na hrad. Nissan si trochu stavia hlavu, nechce veľmi štartovať, ale nakoniec ho presviedčame a naložení vyrážame na hrad. Tam nás už čaká Ľubo s vyhriatou pivničkou. Vykladáme veci a v lejaku ešte raz otáčam na Konské pre Zuzku, Dadyho s Jackie. To už Nissan hnevá – cestou dole mi dochne a musím štartovať s rozbehom. Našťastie nezhasol pri naberaní vody a tak pred zotmením sme všetci bezpečne na hrade.

Ráno, len čo vyšlo slniečko sa chystáme pracovať. Naplnili sme si bruchá a poďho – vyvláčili sme rezivo a dumali ako to urobiť. Nakoniec sa vydumalo a už sa reže, píli, dlabe, stĺka až do večera. Na obed sa ctený Bacil vybral na Konské pre priateľov, čo mali v pláne v noci nasvietiť hrad, tak vyšiel hore, vyložil z auta kopu odpadkov a pripojil ťažký prívesný vozík, ľudí – nakoniec cestou dole zistil s hrôzou, že cez cestu medzitým spadol strom. Tak neostávalo nič iné, ako ísť pešo na hrad po pílu, vrátiť sa a prerezať sa cezeň. Konečne sme na hrade a po výdatnom obede sa pokračuje v práci. Popri tom sa rozložili svetlá a po zotmení sa hrad začal kúpať v lúčoch farebného svetla. To sa nádvorie aj celkom zaplnilo ľuďmi. Poniektorí sme sa porozliezali po okolitých kopcoch, aby sme ulovili nevšedné fotografie. Okolo polnoci sa hrad zase ponoril do tmy a oblohu ovládli hviezdy. Potom už len všetko pobaliť a odviezť zase hore na Konské – čo bola tiež fuška, lebo sme museli prekáblovávať batériu kolegom v aute, aby mohlo naštartovať. Ale po druhej v noci už našťastie spíme…

V nedeľu sa za hrejúcich lúčov slnka pokračovalo v stavbe prístrešku, ktorý už dostáva svoje kontúry a aj striešku. Popri tom sa nachystali aj tri konzoly, čo keď sa zamurujú, budú niesť striešku nad vstupom do pivničky pod sýpkou.

Murovanie portálu a jesenné práce

Kým sme čakali na grant, dokončili sme prístrešok pre informátora a zamurovali nosné konzoly pre pultovú striešku nad vstupom do pivničky. Tak sme aspoň využili zbytky minuloročného vápna, aby sme urobili miesto pre nové.

V polovici júla nám konečne prišla na podpis zmluva a tak sme mohli začať realizovať projekt obnovy južného portálu tretej brány. Vďaka podpore BB SK sa tak zase podarí realizovať ďalšiu etapu obnovy. Hneď sa objednal materiál. Žiaľ s rezivom to bude komplikovanejšie – dodajú ho až v septembri/októbri, lebo na píle nestíhajú. Ale pod hradom nás už behom dvoch týždňov čakala obrovská kopa piesku, tehál a vápna a tak sa začalo najprv veľké sťahovanie – všetko to bolo treba vyvoziť na hrad. Žiaľ, pôvodne sme rátali s pomocou belgických skautov, že nám to budú lopatovať na vozík, no pre pandemické opatrenia svoju účasť odvolali a tak miesto murovania sa oháňame lopatou. Najprv naložiť, potom vyložiť… Nevadí. Nakoniec sme sa však dostali aj k murovaniu a tak na portáli utešene pribúdajú kvádre a za nimi aj lomové murivo. Ondro zase prekosil hrad, aby aj návštevníci sa cítili dobre.

Jesennú brigádu sme realizovali tento rok trochu skôr, práve z obavy, aby sa zase nezaviedol zákaz stretávania – tak sa upratalo na hrade, pozbierali kamene, pokosilo, nachystalo drevo a kopa inej práce.

Nesmieme zabudnúť spomenúť ani na dar, ktorý sme dostali – krásne reliéfne kachlice, ktoré pravdepodobne pochádzajú z majera pod hradom. Bezpečne sme ich doviezli na hrad a keď dorobíme repliky chýbajúcich kusov, veríme, že sa ju podarí nanovo postaviť v hradnej bráne.

Mimoriadny snem združenia a každoročné stretnutie Zachráňme hrady

Potreba vyriešiť organizačné záležitosti, naplánovať práce na ďalší rok, zhodnotiť tohtoročnú sezónu si vyžiadalo zorganizovanie mimoriadneho snemu. Tentoraz sme využili pohostinnosť našej kolegyne Timei v Močiari. Posedeli sme a za búrlivej debaty sme prebrali všetky dôležité veci. Veríme, že nás posunú a my budeme môcť ešte lepšie pracovať pre náš hrad.

Tak isto sa mala koncom októbra konať schôdza členských organizácii Zachráňme hrady, ktorého sme členom aj my, pod hradom Biely kameň. Žiaľ, pre obavy sa termín najprv posunul na koniec novembra, až nakoniec kvôli obmedzeniam sa stretnutie konalo online. Prezentovali sme tam aj naše práce za tento rok a stručne načrtli, čo chceme robiť na budúci.