Rok 2022

Ťažký rozbeh a jarná schôdza Zachráňme hrady

V zovretí pandemických opatrení a strachu, či sa bude dať vôbec niečo robiť, postupnej karantény viacerých členov sa nedalo na hrade a ani inde nič robiť – tak sa aj snem združenia odložil na neskorší termín. Nútený pobyt v domovoch sme využili na napísanie dvoch projektov a po chvíli čakania sme sa našťastie dočkali aj pozitívnych správ, že nám ich schválili. Tak je sa na čo tešiť.

Čerstvo po uvoľnení obmedzení sa naplánovalo aj stretnutie Zachráňme hrady – tentoraz vo Sv. Jure. No akurát v tom čase nám menila banka účet a boli sme vyše mesiaca odrezaní od financií, kým doriešili technické detaily a tak sme nakoniec našu účasť museli odrieknuť.

Veľká noc na hrade

Z niekoľko dňovej brigády nakoniec zostal len jeden deň, ale aspoň ten sme naplno využili a vo dvojici – Bacil a Rado sme postavili konštrukciu striešky nad vstupom do pivničky pod sýpkou. Aj krytinu by sme boli položili, ale nanešťastie sme zistili, že už nie sú k dispozícii vhodné klince a musia sa dokúpiť. Tak sa táto úloha odsunula na neskôr.

Ukladanie krytiny – 7.5.2022

Klince sa dokúpili a tak sa dalo pokračovať v práci. Rado s Ľubom sa zhostili tejto úlohy a vybrali sa dokončiť rozrobené dielo. To sa im aj pekne podarilo a tak už nám konečne pri prudkých lejakoch nezateká popod dvere do pivničky. Už len ostáva osadiť dažďové odkvapy aby sa dala voda zviesť do zberných nádrží…

Jarná brigáda a odlievanie kameňa – 14.-15.5. a 21.-22.5 2022

Jarná brigáda sa tentoraz konala trochu netradične, až v máji – ale zase, aspoň bolo čo kosiť a tak vďaka pomoci kamarátov trampov sa podarilo vykosiť celý hrad a pridali sme k tomu aj vykosenie cintorína pod hradom, ako aj z objektu fary a jednej hospodárskej budovy. Čistili sme ich preto, aby sa vytvárali dobré životné podmienky pre plazy v rámci manažmentu ochrany prírody… Popri tomto všetkom sa ešte nachystalo debnenie na odlievanie troch kvádrov v južnom portáli 3. vstupnej brány.

Nasledujúci víkend sa začalo s odlievaním chýbajúcich kvádrov vo východnom ostení južného portálu tretej brány. Podarilo sa odliať a po vyzretí hmoty aj opracovať dva kvádre v tomto ostení. Ostáva už odliať iba jeden poškodený-chýbajúci kus a toto ostenie je pripravené na zaklenutie. V najbližších dňoch sa vrhneme aj na západnú stranu ostenia…

Mesiac jún a filmovačka na hrade – 11.-12.6.2022

Bolo nám treba už začať s murovacími prácami a tak, keď nám konečne napršalo dosť vody do nádrží, pustili sme sa do murovania lomového muriva nad malým portálom, aby sa dali odliať ďalšie kvádre. Najprv sme ale museli prestavať lešenie a zdvihnúť jeho úroveň na pracovnú výšku. Chvíľu nám to zabralo času, potom sa ešte táto činnosť aj filmovala. Nesmieme totiž zabudnúť na fakt, že na tento termín sme boli poctení návštevou štábu filmárov, točiacich dokument Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom z Veľkej Británie a ktorí si vybrali náš hrad, ako jednu z vybraných lokalít. Veľmi si túto poctu vážime a sme radi, že aj svojou prácou prispievame k udržaniu životného prostredia pre plazy. Ďakujeme za skvelú príležitosť, zúčastniť sa tohto príbehu a prispieť tak aj k propagácii hradu a našej vlasti v zahraničí. Filmovanie a naša práca sa pretiahli pomaly až do západu slnka a po nutnej očiste sa pokračovalo v rozprávaní príbehov a humorných zážitkov dlho do noci pri hrejivých plameňoch ohníčka, od ktorého sa šírila príjemná vôňa slaninky, klobások, špekačiek a iných dobrôt.

No a v nedeľu sa ešte potiahlo zase kúsok s murivom, uložilo náradie a šlo domov…ale to už je iný príbeh.